Skip to main content

Tajemnica Chińczyków

Papier, wynaleziony przez Chińczyków z konopi około 100 r. p.n.e., ewoluował z prostego materiału opakowaniowego do zaawansowanych, odpornych na wilgoć materiałów stosowanych obecnie. Produkcja papieru była wielką tajemnicą, którą Chińczycy zachowywali tylko dla siebie aż do szóstego wieku, kiedy to pomysł został przeniesiony do Japonii przez buddyjskiego mnicha o imieniu Dam Jing. Japończycy szybko przyswoili tę technikę i rozpoczęli produkcję cennego przedmiotu, wykorzystując pulpę uzyskaną z kory morwy. Zanim papier zagościł w codziennym życiu, ludzie używali papirusu jako powierzchni do pisania.

Papier a Lasy

Ciekawostką jest fakt, że jedną trzecią terytorium USA stanowią lasy, co jest wynikiem wykorzystania papieru, pochodzącego z odnawialnych źródeł​. Dokładnie 93,6% opakowań z tektury falistej w Stanach Zjednoczonych jest odzyskiwanych w celu recyklingu.

Znikające Opakowania

Przemysł opakowaniowy oferuje zaskakujące innowacje, takie jak opakowania z papieru przeznaczone do mikrofal, czy magiczne opakowania na sok stworzone wyłącznie z agar-agar i wody, które zanikają w miarę spożywania zawartości​.

Luksusowa Aura Papieru

Opakowania z papieru mogą nadać produktowi wyrafinowanego charakteru. W jednym z badań, 63% Amerykanów stwierdziło, że opakowania z papieru sprawiają, że produkt wydaje się bardziej luksusowy​.

Legenda o e-fakturze…

Czy przejście na formę bezpapierową w aspektach takich jak faktury ma służyć idei „bycia eko”?
Nie ulegaj takim hasłom — często są one niepoparte faktami! W Ameryce Północnej, 120 przedsiębiorstw — w tym wiele z listy Fortune 500 — wyjaśniło lub wycofało takie twierdzenia. Infrastruktury elektroniczne także posiadają swój ślad środowiskowy. W Stanach Zjednoczonych w 2016 roku zebrano jedynie około 22% elektronicznych odpadów generowanych w kraju, w porównaniu do wskaźnika odzysku papieru, który w 2018 roku wynosił 67% a w 2021 roku wyniósł 68%.